Blog

Data: 14.04.2020

Zanieczyszczone powietrze ma znaczny wpływ na nasze życie, wszyscy o tym wiemy, ale czy coś z tym robimy? Czy bierzemy to na poważnie? Czy w ogóle wiemy z czym się to wiąże?
To problem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas, zaważy na naszym zdrowiu. Czy nie lepiej zapobiegać zamiast leczyć?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza, jak sama nazwa wskazuje, służy do oczyszczania powietrza. Podstawowa definicja mówi, że jest to po prostu urządzenie, które filtruje powietrze i usuwa z niego zanieczyszczenia, dzięki czemu możemy bez obaw przebywać czy to w naszym domu, pracy, czy też innym zadaszonym pomieszczeniu. Bowiem środowisko, w którym żyjemy, tak naprawdę jest przepełnione substancjami szkodzącymi naszemu zdrowiu. Mimo że w większości ich nie widzimy, to one istnieją, z naszą wiedzą lub bez. Możemy bezczynnie siedzieć i nic z tym nie robić lub zmienić warunki swojego życia i naszych bliskich na lepsze. Oczyszczacz powietrza to naprawdę dobry początek. Dzięki niemu nie musimy się już niepokoić najzwyklejszym kurzem czy roznoszącą się po mieszkaniu sierścią zwierząt, gromadzącą na sobie wiele bakterii. Dochodzą do tego również bardzo niezdrowe roztocza, grzyby, wirusy czy zarodniki grzybów. Alergicy także mogą odetchnąć z ulgą, gdyż oczyszczacz potrafi usunąć z powietrza nawet unoszące się alergeny, pyłki oraz różne lotne związki. Dodatkowo przestaną nam doskwierać brzydkie zapachy, dym papierosowy, a nawet smog. Niektórym może się to wydawać nierealne, ale to są fakty. Istnieją bowiem oczyszczacze z filtrami zdolnymi do wyłapywania 99,97 proc. cząsteczek większych niż 0,3 µm, czyli potrafią niwelować prawie 100% wymienionych zanieczyszczeń z otaczającego nas powietrza. Brzmi zachęcająco? Gdybym już nie miała oczyszczacza w domu, sama bym się skusiła!
W zależności od zastosowania możemy wyróżnić dwa typy oczyszczaczy:

  • Domowe
  • Budowlane

Pierwsze służą do oczyszczania powietrza w naszych domach oraz miejscach pracy, żłobkach, przedszkolach, gabinetach medycznych i kosmetycznych a także w różnych miejscach użyteczności publicznej. Natomiast drugi typ przeznaczony jest między innymi do oczyszczania powietrza na placach budowy, gdzie unosi się wiele pyłu w wyniku różnych procesów szlifowania, wiercenia, piłowania, frezowania.

Jak działają?

Urządzenie ma wbudowany wentylator, który wsysa powietrze wraz ze szkodliwymi związkami do wnętrza i przeprowadza tam filtrację. Odbywa się ona za pomocą mechanicznego filtru lub zestawu filtrów, a każdy służy do innego rodzaju zanieczyszczeń. Większość modeli wyposażona jest także w funkcję jonizacji i nawilżania powietrza. Wszystko zależy od nas i naszych preferencji, wymagań i potrzeb. Zapewniam, że każdy znajdzie dla siebie coś dobrego.
Istnieją podstawowe filtry, które powinny znajdować się w dobrym oczyszczaczu, a mianowicie:

  • Filtr wstępny – usuwa największe napotkane zanieczyszczenia, tj. sierść, kurz, okruchy oraz zapobiega przedwczesnemu zużyciu reszty filtrów;
  • Filtr HEPA – usuwa wszelkie unoszące się w powietrzu pyły, w tym najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyłki smogu PM.10 i PM 2.5;
  • Filtr węglowy – usuwa nieprzyjemne zapachy oraz toksyczne i silnie rakotwórcze lotne związki organiczne (m.in. benzopireny).

Rzecz jasna, rodzajów filtrów jest znacznie więcej, ale o nich dowiecie się w kolejnych wpisach, teraz skupimy się na przedstawionych wyżej funkcjach.

Jonizację poleca się alergikom w walce z unoszącymi się w powietrzu drobnoustrojami, w tym wirusami i bakteriami. To funkcja sprawia, że w powietrzu pojawiają się jony ujemne, które wychwytują szkodliwe związki, unieszkodliwiają je i dociążają, przez co nie unoszą się, lecz opadają na ziemię. W ten sposób zneutralizowane alergeny nie szkodzą już chorym. Jonizacja, ogólnie rzecz biorąc, wspomaga proces oczyszczania powietrza przez poprawianie jego jakości jeszcze przed filtracją. Sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, w których często korzysta się ze sprzętu elektronicznego. Można więc powiedzieć, że tak naprawdę przyda się w każdym domu, ponieważ nie ma domu bez komputera, telewizora, drukarki, lodówka czy chociażby kuchenki mikrofalowej.

Nawilżanie przyda się szczególnie w domach wypełnionych suchym powietrzem. Jego skutki odczuwa się najbardziej w sezonie jesienno-zimowym, gdy wilgotność zauważalnie spada. Utrudnia to oddychanie, co powoduje gorsze samopoczucie i problemy ze skupieniem, czego często nie jesteśmy nawet świadomi. Nawilżacz wytwarza delikatną mgiełkę z pary wodnej, która podnosi poziom wilgotności powietrza. Parametr ten jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Widocznym efektem zbyt niskiej wilgotności może być podrażnienie dróg oddechowych, wysuszenie oczu i skóry.
Warto zauważyć, że odpowiednia wilgotność zmniejsza również ilość drobnoustrojów, bakterii, wirusów etc. Jeśli jednak elementy urządzenia nie będą regularnie czyszczone, a woda systematycznie wymieniana, efekt będzie odwrotny.

Jak widać, zasada działania oczyszczacza powietrza jest bardzo prosta i tak niewiele potrzeba, by powietrze nabrało lepszej i zupełnie nowej jakości. Należy jednak pamiętać, że działanie sprzętu zależy nie tylko od specyfikacji, ale także od jego prawidłowego ustawienia. Oczyszczacz powinien stać w miejscu ze swobodnym przepływem powietrza, wyklucza się więc jakiekolwiek zakamarki czy kąty. Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie go umieścić, zaleca się postawienie go w sypialni. Właśnie tam przebywamy najczęściej w ciągu doby, oprócz 7/8h snu w nocy. Jeśli dysponujemy większymi środkami, oczyszczacz warto zakupić również do salonu, zwłaszcza gdy jest on połączony z kuchnią czy korytarzem. Jest to bowiem miejsce spotkań, relaksu, przyjmowania gości, w którym warto zadbać o jakość powietrza.
W przypadku, gdy zdecydujemy się tylko na jeden oczyszczacz, warto zakupić taki, który wyposażony jest w nóżki na kółkach. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie przenosić puryfikator między pomieszczeniami.

Wydajność CADR

Na sam koniec przedstawię Wam jeden z najważniejszych parametrów oczyszczania, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru urządzenia. Jest nim CADR, czyli wskaźnik czystości dostarczanego powietrza. Wyznacza on rzeczywistą objętość przefiltrowanego powietrza w ciągu 1h. Im wyższą ma wartość, tym większa jest prędkość usuwania zanieczyszczeń, przez co powietrze oczyszczane jest szybciej i ma lepszą jakość. Najlepiej, gdy zostanie przefiltrowane 4 razy w ciągu godziny. Szacunkowa wartość CADR to 85 m3/h na 10 m2 powierzchni.
Jeśli zainteresował Was temat oczyszczaczy powietrza i chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, czekajcie na nasz kolejny wpis. Każdym następnym postaramy się poszerzać waszą wiedzę. Dlatego upewnijcie się, że polubiliście naszą stronę na Facebooku, gdzie będziemy informować o każdym nowym poście. Do zobaczenia wkrótce!