Blog

Data: 02.05.2020

Część filtrów stosowanych w oczyszczaczach poznaliście już w poprzednim wpisie. Dzisiaj powtórzymy te informacje i wzbogacimy je o kolejne. To właśnie filtr jest głównym i najważniejszym elementem oczyszczacza. To od niego tak naprawdę wszystko zależy, bez dobrego filtra nie oczyścimy powietrza, a po co nam niesprawny puryfikator? Filtr decyduje o efektywności i skuteczności oczyszczania, a także o wygodzie i przyjemności użytkowania urządzenia. Filtry wykonane są z ciasno do siebie przylegających specjalnych włókien. W zależności od rodzaju, filtr zatrzymuje zanieczyszczenia różniej wielości. Obecnie na rynku jest dostępna już ogromna ich ilość, w związku z czym skupimy się na tych najczęściej używanych.

Filtr wstępny – przeznaczony do zatrzymywania największych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu; należą do nich włosy, sierść czy kurz. Najczęściej to właśnie ten filtr rozpoczyna oczyszczanie i znacząco usprawnia pracę pozostałych. W związku z tym, aby zapewnić dłuższą żywotność urządzenia, warto pamiętać o jego regularnym oczyszczaniu (co 1-2 tygodnie). Odpowiednia dbałość o niego, a także wybór budulca w postaci tworzywa sztucznego sprawi, że prawie nie będzie się zużywał.

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber) – mikroskopijne włókna, z których jest zbudowany, pozwalają na pozbycie się z powietrza groźnych składników m.in. smogu – pyły PM.10 i PM2.5. W oczyszczaczach dzieli się na następujące klasy filtrów: E10, E11, E12 i H13. Najskuteczniejsza w zwalczaniu bakterii, wirusów i tych najmniejszych najniebezpieczniejszych pyłów, jest oczywiście klasa najwyższa. Nie oznacza to jednak, że nie należy wybrać jednej z tych niższych, wszystko bowiem zależy od potrzeb i przeznaczenia. Idealnie sprawdzi się również w przypadku alergików, którym szczególnie szkodzą zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne.

Filtr węglowy – idealnie się sprawdza w usuwaniu lotnych, często rakotwórczych związków organicznych (m.in. benzopireny), występujących głównie w smogu. Pochłania również nieprzyjemne zapachy, w tym dym papierosowy. Wyróżnia go duża powierzchnia aktywna – 1 gram węgla aktywnego może posiadać nawet 1500 m2 powierzchni aktywnej. To wszystko dzięki jego rozbudowanej i bardzo skomplikowanej strukturze. Wygodnym rozwiązaniem jest wybranie impregnowanego filtra węglowego, gdyż łatwo utrzymać go w czystości przez możliwość wielokrotnego płukania w wodzie.

Filtr wodny – występuje najczęściej w postaci maty ewaporacyjnej, umożliwiającej parowanie wody oraz nawilżanie otaczającego nas powietrza. Część zanieczyszczeń pozostaje w wodzie, dlatego konieczna jest częsta jej wymiana na czystą. Natomiast w trakcie parowania to mata gromadzi na sobie różne osady i zanieczyszczenia. Filtr ten może mieć problemy z usuwaniem najdrobniejszych cząstek pył, przez co jego skuteczność spada.

Filtr elektrostatyczny – sprawdza się w walce z mikroskopijnymi pyłami (m.in. PM 2.5), nawet o wielkości 0,25 mikrona. Poradzi sobie z kurzem, zarodnikami pleśni, alergenami i innymi drobnymi zanieczyszczeniami. Zachęca także niskim kosztem eksploatacji i łatwym sposobem czyszczenia, wystarczy go bowiem przemyć wodą.

Filtr tkaninowy – stworzony do wyłapywania dużych zanieczyszczeń mechanicznych – większych niż 10 mikrometrów. Można spotkać go m.in. w odkurzaczach.

Filtr fotokatalityczny – przeznaczony do usuwania unoszących się w powietrzu toksycznych gazów (m.in. formaldehydu, amoniaku i benzenu). Świetnie radzi sobie również w zwalczaniu alergenów, bakterii, wirusów. Tworzy go lampa UV i mata nasączona tlenkiem tytanu (TiO2). Promieniowanie UV na filtrze powoduje powstawanie rodników hydroksylowych, które utleniają szkodliwe cząstki w nieszkodliwe już dla zdrowia związki (woda, dwutlenek węgla). Należy pamiętać o regularnej wymianie filtru/maty z TiO2.

Jonizator – wysoce skuteczny w pozbywaniu się drobnych zanieczyszczeń, nawet o wielkości mniejszej niż 0,01 mikrona. Zadaniem filtra jonowego jest usprawnienie i udoskonalenie procesu oczyszczania powietrza. Wprowadza do otoczenia jony ujemne lub zgrupowania jonów dodatnich i ujemnych, które przyczepiają się do unoszących się cząstek i powodują ich opadnięcie na ziemię. Zanieczyszczenia mechaniczne nie są więc całkowicie usuwane, tylko unieruchamiane. W przypadku związków lotnych jest jeszcze gorzej, gdyż z nim sobie w ogóle nie radzą. Natomiast z neutralizacją promieniowa emitowanego przez urządzenia elektryczne nie ma żadnego problemu. Łatwo więc stwierdzić, że sama jonizacja może nie jest w pełni satysfakcjonująca, ale warto się wyposażyć się w tak przydatną, dodatkową funkcję.

Lampa UV – przeznaczona do wyjaławiania powietrza. Urządzenie to wytwarza promieniowanie UV, które trwale narusza strukturę jądra komórkowego mikroorganizmów unoszących się w przestrzeni, przez co je unieszkodliwia. Najczęściej stanowi kolejny stopień filtracji za filtrem HEPA, co jest tak naprawdę zbędne, gdyż tego rodzaju filtry wyłapują niemal wszystkie zanieczyszczenia. Dodatkowo badania pokazują, że zastosowanie lampy UV w oczyszczaczach ma nikłą skuteczność, ze względu na zbyt krótkie oddziaływanie fal UV na powietrze. Sprawdziłoby się to jedyne w sytuacji, gdyby lampa miała wielką moc, a normalnie może służyć co najwyżej do sterylizacji wnętrza oczyszczacza.

Do mniej znanych filtrów należą:

Filtr antyalergiczny – jak nazwa wskazuje, został stworzony dla alergików w celu konfrontacji z wszechobecnymi alergenami jak roztocza, pyłki, bakterie, kurz. Jego działanie opiera się najczęściej na materiale pokrytym substancjami enzymatycznymi, służącymi do unieszkodliwiania alergenów.

Filtr nietkany – tak samo jak wyżej wymieniony, stosowany jest w celu usuwania cząstek mogących powodować alergie, tj. pyłki, pleśń, bakterie.

Zimny filtr katalityczny – podobnie jak filtr fotokatalityczny, działa na zasadzie katalizy szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu (m.in. formaldehydu, amoniaku i benzenu). W odróżnieniu jednak od tamtej metody, tutaj do utleniania i rozkładu nie jest potrzebna lampa UV.

Filtr z wkładami do aromaterapii – przeznaczony jest do wstępnego usuwania z powietrza większych zanieczyszczeń, przy czym gwarantuje ładny zapach we wnętrzu.

Liczba filtrów powietrza

Można by pomyśleć, że im więcej filtrów, tym lepiej. Ku zaskoczeniu niektórych z Was powiem jednak, że ilość niekoniecznie wiąże się ze skutecznością. Ale jak to, pomyślicie? Przecież im więcej filtrów, tym więcej powietrza przefiltrowanego, prawda? Otóż NIE! To nie ich ilość wpływa na wydajność puryfikatora, a wskaźnik CADR, o którym już czytaliście. Jeśli nie pamiętacie, zachęcam do ponownej lektury. To właśnie wskaźnik czystości dostarczanego powietrza określa ilość powietrza, jaką oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu 1h. Dużą ilość filtrów (nawet 8), można zastąpić 4 najważniejszymi, uzyskując podobny efekt oczyszczania. Funkcje ich często się powtarzają i nie wpływa to znacząco na CADR. My za to mamy z nimi więcej pracy, gdyż należy pamiętać, iż każdy z filtrów potrzebuje odpowiedniego traktowania i regularnej wymiany, według zasad określonych przez producenta. Przez to też będziemy narażeni na niepotrzebne wydatki.

Wybór dobrego oczyszczacza z odpowiednimi filtrami nie jest łatwy. W naszym sklepie wyselekcjonowaliśmy tylko najlepsze produkty wiodących marek na rynku, dzięki czemu macie Państwo pewność, że urządzenia, które wybraliście, są najwyższej jakości.