Blog

Data: 17.05.2020

Jeśli czytaliście nasze poprzednie wpisy, macie już podstawową wiedzę na ten temat. Dzisiaj przedstawię Wam nowe informacje i dokładniej omówię to pojęcie. Mam nadzieję, że w ten sposób rozwieję wszystkie Wasze wątpliwości i poznacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Czym jest?

Ogólna definicja mówi, że CADR jest parametrem określanym przez niezależne Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego – Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), czyli organizację ze Stanów Zjednoczonych zajmującą się weryfikacją wydajności sprzętów używanych w gospodarstwach domowych. CADR szacuje skuteczność oczyszczania powietrza z kurzu domowego, pyłków roślinnych i dymu, czyli ogólnie rzecz ujmując, z substancji najbardziej zanieczyszczających nasze otoczenie. Wyróżnik ten uwzględnia powierzchnię oczyszczanego pomieszczenia oraz objętość czystego powietrza generowanego w ciągu 1 godziny. Przy wyborze oczyszczacza powietrza pamiętajmy, że im wyższy wskaźnik CADR, tym lepiej. Producenci najczęściej stosują sformułowanie „maksymalny przepływ powietrza”, gdyż jest ono bardziej czytelne dla kupujących.

Co oznacza?

Wskaźnik CADR, znajdujący się najczęściej na opakowaniu od danego oczyszczacza, informuje konsumenta, z jaką sprawnością sprzęt będzie działać i jak szybko pozbędzie się zanieczyszczeń z naszego otoczenia. Jak wyżej było wspomniane, im większy numer oznaczenia, tym większa skuteczność oczyszczacza, a co za tym idzie szybkość i jakość pracy. Znając go, możemy więc dobrać konkretny oczyszczacz do konkretnego pomieszczenia, bowiem pomieszczenia różnią się kubaturą czy podatnością na zanieczyszczenia, a więc mają różne potrzeby. Wiemy więc, że w bardziej wymagających miejscach sprawdzi się wyższy wskaźnik, a w tych o małym zabrudzeniu niższy. Gdybyśmy go nie znali, inwestowalibyśmy np. w oczyszczacze o niskim parametrze CADR, a byłyby potrzebne nam urządzenia o znacznie większym, przez co zakupione puryfikatory nie spełniałyby tak naprawdę swojej funkcji, a my wydawalibyśmy tylko niepotrzebnie pieniądze. Jak więc widać, oznaczenie AHAM jest dla nas ogromnym ułatwieniem, pozwala w prosty sposób określić, jakie urządzenie sprawdzi się w naszym pomieszczeniu. Oszczędza żmudnego porównywania informacji na temat różnych modeli, marek czy najróżniejszych typów technologii. Zajęłoby to mnóstwo czasu, a niekoniecznie przyniosłoby takie skutki, jakich byśmy oczekiwali. Nie twierdzę, że jeśli ktoś nie zna się na tej dziedzinie, nie dałby sobie rady, ponieważ jak wiemy ‘’dla chcącego nic trudnego’’, jednakże ogrom analizowanych informacji mógłby być przytłaczający. Z wyborem marki pewnie nie byłoby większego problemu, ale na przykład z dobraniem typu techniki filtrowania już na pewno byłoby gorzej. Dzięki CADR będziemy wiedzieć, jaka ilość powietrza zostanie oczyszczona w ciągu 1 godziny i na tej podstawie z łatwością stwierdzimy, czy to wystarczająca ilość czy nie.

Dodatkowym ułatwieniem jest to, że numer CADR został wyznaczony dla każdego z trzech wspomnianych wcześniej podstawowych zanieczyszczeń – kurzu domowego, pyłków roślinnych i dymu. Co to w praktyce oznacza? Jeśli komuś zależy głownie na wysokiej skuteczności zwalczania kurzu, to wybierze puryfikator z wysokim wskaźnikiem dla tego zanieczyszczenia. Dla innych zanieczyszczeń będzie można dobrać po prostu niższe wartości. Urządzenie z dużym parametrem oczyszczania powietrza z pyłków spełni oczekiwania alergików uczulonych na pyłki, a ze znacznym wykładnikiem dla dymu zadowoli osoby, w których domach mieszkańcy palą papierosy.

Kolejnym dużym udogodnieniem jest podanie przez AHAM klasy powierzchni pomieszczenia. Jest ona nadawana każdemu oczyszczaczowi i drukowana na specjalnej pieczęci. Określa się ją na podstawie wydajności pozbywania się 80% nagromadzonego w powietrzu dymu. Przy czym zakłada się, że procedury odbywają się z pełną mocą, tzn. że pełny obieg powietrza przez oczyszczacz zapewnia całkowitą wymianę powietrza w pokoju w ciągu 1 h. Im większą wartość ma CADR, tym większa jest prędkość usuwania zanieczyszczeń, przez co powietrze oczyszczane jest szybciej i ma lepszą jakość. Tak naprawdę najlepiej, jeśli zostanie przefiltrowane 4 razy w ciągu godziny. Szacunkowa wartość CADR to 85 m3/h na 10 m2 powierzchni (27 m3).

Niestety, niektórzy producenci oczyszczaczy nie poddają swoich puryfikatorów niezależnym testom Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), przez co utrudniają konsumentom wybór odpowiedniego modelu. Informacja o wskaźniku CADR jest tak naprawdę fundamentalna i znacznie ułatwia cały proces kupna urządzenia. To, czy ta informacja występuje, zasadniczo wpływa na podejmowaną decyzję, więc tak naprawdę marki, które jej nie podają same przynoszą sobie straty.

System oczyszczania powietrza to znacząca inwestycja w zdrowie i jakość życia Twojej rodziny, dlatego zachęcam do lektury kolejnych wpisów, które przybliżą Ci ten rozległy temat. Do zobaczenia!